Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów
Spalając odpady wpływamy szkodliwie na swoje zdrowie oraz zdrowie sąsiadów, a także szkodzimy środowisku naturalnemu. Spalając odpady łamiemy prawo. W okresie jesienno - zimowym odczuwany pogarszającą się jakość powietrza którym oddychamy. W znacznej mierze odpowiada za to tzw. niska emisja czyli emisja pochodząca ze spalania paliw stałych w piecach domowych, kominkach i kotłach. Spalanie odpadów (lub niskiej jakości węgla) w piecach domowych gdzie spalanie odbywa się w niskich temperaturach (200 – 500°C), które nie są wyposażone w jakiekolwiek urządzenia oczyszczania spalin, prowadzi do bardzo wysokiej emisji pyłów (PM10 i PM2,5) i substancji rakotwórczych, w tym: benzo[a]pirenu, dioksyn i furanów, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich, tlenku węgla, tlenków azotu i siarki.
Spalanie odpadów może prowadzić to do podrażnień dróg oddechowych, alergii oraz wpływać na wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego oraz nowotwory.
Pamiętaj dbaj o swoje zdrowie, zdrowie swoich bliskich oraz osób mieszkających w twoim otoczeniu! Nie spalaj odpadów! Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!
W piecach domowych nie wolno spalać, m.in.:
- odpadów plastikowych i butelek po napojach,
- zużytych opon i innych odpadów gumowych,
- odpadów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych farbami i lakierem (w tym sklejek),
- sztucznej skóry,
- opakowań po rozpuszczalnikach, olejach i środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- plastikowych toreb z polietylenu,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych,
- zmieszanych odpadów komunalnych.
Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie odpadów i śmieci grozi mandat do 500 zł lub gdy sprawa trafi do sądu, grzywna w wysokości do 5 000 zł. Kara aresztu może wynosić od 5 do 30 dni.
Jednocześnie informujemy, że od 01 maja 2018 r. obowiązuje uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego NR XLIV/548/17 z dnia 24 października 2017 r. (zmieniona uchwałą NR L/597/22 z dnia 22 listopada 2022 r.) wprowadzająca na obszarze województwa łódzkiego ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Województwa Łódzkiego z 2017 r. poz. 4549). Uchwała ta (zwana potocznie uchwałą antysmogową) stanowi prawo miejscowe, obowiązujące na terenie województwa łódzkiego (w tym na terenie miasta Skierniewice).
Uchwała przede wszystkim wprowadza zakazy spalania w piecach paliw złej jakości (m.in. mułów węglowych, węgla brunatnego itp.) oraz określała terminy wymiany starych pieców na piece proekologiczne (charakteryzujące się niską emisją zanieczyszczeń). Uchwała ta weszła w życie od 1 maja 2018 r. Już od tej daty uchwała zakazuje stosowania paliw:
- w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.
Od dnia 1 stycznia 2025 r. określono zakaz eksploatacji kotłów, pieców i kominków na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzewania wody, jeżeli uruchomiono je przed 1 maja 2018 r. i nie spełniają wymagań 3, 4 lub 5 klasy. Od dnia 1 stycznia 2028 r. określono zakaz eksploatacji źródeł ogrzewania spełniających wymagania 3 i 4 klasy, których eksploatację rozpoczęto przed dniem 1 maja 2018 r. Uchwała dotyczy wszystkich mieszkańców i podmiotów zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego (w tym mieszkańców spalających paliwa do ogrzania swoich posesji). Ograniczenie stosowania złej jakości paliw na terenie województwa łódzkiego (w tym na terenie Miasta Skierniewice), a także sukcesywna wymiana pieców na przestrzeni najbliższych lat na piece proekologiczne, bezwątpienia będzie miała wpływ na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz w konsekwencji poprawę jakości powietrza w mieście.