Dla turysty - co warto zobaczyć w Skierniewicach!

Skierniewice to miasto, które warto odwiedzić. Dobra lokalizacja połączona ze świetną komunikacją, sprawiają, że miasto powinno znaleźć się na liście wypadowych planów każdego turysty. Do Skierniewic warto wybrać się zarówno przy okazji największych miejskich kulturalnych wydarzeń (ich lista dostępna jest tutaj - kliknij), jak i bez okazji... nastawiając się na odwiedzenie ciekawych, zabytkowych miejsc.

Będąc w Skierniewicach na pewno warto zobaczyć:
 

Muzeum Historyczne Skierniewic

Muzeum Historyczne Skierniewic zajmuje się upowszechnianiem i ochroną dziedzictwa kulturowego oraz historycznego miasta i okolic. Gromadzi pamiątki, organizuje wystawy sztuki i wystawy historyczne, w tym wystawy promujące lokalnych artystów. To miejsce spotkań z twórcami kultury i historykami, odbywają się tu wykłady oraz koncerty. Muzeum prowadzi także sprzedaż wydawnictw o tematyce związanej z miastem i jego historią.
Na miejscu można skorzystać ze zbiorów bibliotecznych obejmujących literaturę z zakresu historii miasta, prasę lokalną wydawaną w okresie międzywojennym oraz archiwalne numery lokalnych gazet. Zapraszamy do współtworzenia Muzeum mieszkańców Skierniewic oraz wszystkich, którzy chcieliby podzielić się pamiątkami, dokumentami, czy fotografiami, mającymi wartość historyczną dla naszego miasta. Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed zamknięciem. Serdecznie zapraszamy od wtorku do niedzieli. Szczegółowe godziny otwarcia Muzeum znajdują się na dole strony. Wstęp bezpłatny.
Do zobaczenia!
Adres: ul. Batorego 64J

 

Pałac Prymasowski

Wizytując Skierniewice, warto odwiedzić niezwykły XVIII-wieczny Pałac Prymasowski – dawną rezydencję arcybiskupów gnieźnieńskich, położoną w malowniczym parku miejskim i otoczoną zabytkową osadą. Pałac dostępny jest dla zwiedzających od marca do listopada, w wybrane niedziele. Obecnie stanowi siedzibą Instytutu Ogrodnictwa – placówki naukowo-badawczej o międzynarodowej renomie, rozsławionej dzięki Profesorowi Szczepanowi Pieniążkowi.
Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 1/3

 

Park Miejski

Sercem parku jest ogród w stylu francuskim, na wzór tego, który dawniej otaczał rezydencję arcybiskupów gnieźnieńskich. Dopełnienie stanowią rzeźby usytuowane w różnych częściach obiektu. Unikalny klimat zrewitalizowanego ogrodu prymasów Polski bez wątpienia tworzą malownicze mostki łączące główne aleje, które zachęcają do romantycznych spacerów. Efektowną ozdobą jest stała iluminacja świetlna, którą można podziwiać po zmroku. Parkowe alejki wykonano z myślą o rowerzystach, rolkarzach i miłośnikach nordic walkingu. Dla rodzin z dziećmi niebywałą atrakcją jest plac zabaw.

 

Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

Budynek zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej powstał w latach 1874–1875 według projektu Jana Heuricha starszego (ucznia Henryka Marconiego). Dworzec wybudowano w tzw. „stylu ceglanym” gotyku angielskiego. Spalony podczas I wojny światowej, został gruntownie odrestaurowany w latach 90. i należy obecnie do najpiękniejszych dworców w Polsce. Na peronie pierwszym, w kierunku Warszawy, uwagę przykuwa rzeźba Stanisława Wokulskiego, bohatera Lalki Bolesława Prusa. Na skierniewickim dworcu kręcone były sceny do wielu filmów, w tym do ekranizacji Ziemi Obiecanej.
Adres: ul. Dworcowa 1

 

Parowozownia

Zabytkowa parowozownia z oryginalną nastawnią i halą wachlarzową pochodzi z czasów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z 1862 roku. Obecnie w tym niezwykle klimatycznym obiekcie, otoczonym wyjątkową aurą, którym na co dzień opiekuje się Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, zgromadzono i wyeksponowano kilkadziesiąt pojazdów, w tym kilka unikatowych w skali Europy i świata. Wagony z kolekcji były wypożyczane do filmów: Lista Schindlera, Pianista, Generał Nil. Na terenie obiektu kręcone były także odcinki serialu Czas honoru.
Adres: ul. Łowicka 1

 

Rynek z ratuszem

Rynek im. arcybiskupa Jana Odrowąża ze Sprowy, założyciela miasta, ukształtowany po 1463 r., przez prawie pół tysiąclecia był placem targowym. Do dziś zachował średniowieczny układ architektoniczny. Znajduje się przy nim neorenesansowy ratusz (obecnie mieści się tam siedziba magistratu), wybudowany według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego. Nad wejściem do ratusza widnieje herb przypominający o kościelnym rodowodzie miasta. Na rynku przed ratuszem znajduje się pomnik – ławeczka prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka, która została ufundowana w 2009r., ogłoszonym w Skierniewicach Rokiem Profesora Pieniążka - aby upamiętnić zasługi wybitnego naukowca dla rozwoju i popularyzacji polskiego sadownictwa.
Adres: ul. Rynek 1

 

Cmentarze żydowskie

Goszcząc w Skierniewicach warto odwiedzić dwa istniejące żydowskie cmentarze (kirkuty). Pierwszy (z 1827 r.) istniał do 1919 r. Pozostało na nim obecnie kilka macew i grobowiec (ohel) cadyka Szymona Kalisza. Podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli cmentarz, wykorzystując płyty nagrobne do umocnienia dna kąpieliska dla żołnierzy, wybudowanego nad pobliskim zalewem Zadębie. Od lat na grób cadyka przyjeżdżają chasydzi, aby tradycyjne pozostawić kartki z prośbami. Drugi cmentarz powstał w 1919 r. przy ul. Granicznej. Obecnie znajduje się na nim kilkadziesiąt nagrobków, między innymi zbiorowa mogiła ofiar Holokaustu, dawnych mieszkańców Skierniewic.
Adres: ul. Strobowska 36, ul. Graniczna

 

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła

Klasycystyczny kościół pw. św. Jakuba jest jednym z najcenniejszych obiektów architektonicznych Skierniewic. Ufundowany został w 1781 r. przez prymasa Antoniego Ostrowskiego w formie rotundy rzymskiej. Projektantem świątyni i jej wyposażenia, wraz z ołtarzami, amboną i chrzcielnicą, był znany architekt epoki oświecenia – Efraim Schreger. Z układu form architektonicznych budowli widzianej z lotu ptaka można odczytać litery „A” i „O” – inicjały prymasa fundatora. Na jego osobiste życzenie Efraim Schreger zaprojektował także wspaniały marmurowy nagrobek i mauzoleum, wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Jakuba Monaldiego.
Adres: ul. Senatorska 11/1

 

Kościół Wojskowy pw. Wniebowzięcia NMP

Na placu pomiędzy dwoma kompleksami koszarowymi wybudowano cerkiew na potrzeby garnizonu rosyjskiego. Budowla powstała m.in. ze składek oficerów i żołnierzy Tobolskiego Pułku Piechoty na pamiątkę śmierci cara Aleksandra III. Po I wojnie światowej, w latach trzydziestych, budynek cerkwi wojskowej gruntownie przebudowano według projektu Jana Łukasika z przeznaczeniem na kościół garnizonowy. W czasie II wojny światowej w kościele znajdowały się magazyny niemieckiej armii. Po wyzwoleniu w 1945 r., podczas szabrowania magazynów, budowla poważnie ucierpiała od pożaru. W 2015 roku wnętrze świątyni przeszło gruntowny remont.
Adres: pl. Jana Pawła II 1

 

Kościół pw. św. Stanisława

Najstarsza świątynia w mieście (z 1720 r.), fundacja arcybiskupa Stanisława Szembeka stojąca na miejscu drewnianego kościoła przy szpitalu dla ubogich, wystawionego w 1530 r. przez arcybiskupa Jana Łaskiego. Obok budowli znajduje się cmentarz, którego początki sięgają 1530 r., gdzie zachowało się wiele ciekawych nagrobków nie tylko mieszkańców miasta, ale i cudzoziemców związanych ze Skierniewicami, m.in. Francuzów, Niemców i Rosjan.
Adres: ul. św. Stanisława 1

 

Brama parkowa

Zabytkowa brama niegdyś prowadziła gości do rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Dziś otwiera przed odwiedzającymi drogę do miejskiego parku. Mieści się w niej także wyjątkowe Muzeum Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
Adres: ul. Sienkiewicza

 

Willa Kozłowskich

Willa Kozłowskich jest reprezentatywnym budynkiem architektury eklektycznej z przełomu XIX i XX wieku. Ten bogato udekorowany budynek powstał w 1893 r. według projektu Władysława Marconiego. Właściciele, rodzina Kozłowskich, należeli do najbogatszych obywateli Skierniewic (posiadali m.in. udziały w kopalniach złota na Uralu). Od 1983 r. Willa stanowi siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie mieszczą się tam także Pałac Ślubów oraz Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości. W sezonie letnim na podwórzu odbywają się plenerowe koncerty kameralne.
Adres: ul. Piłsudskiego 2

 

Dom Sejmikowy

Ten monumentalny gmach został wybudowany w latach 1922–1926 według projektu Henryka Kłosa – jako siedziba sejmiku powiatowego. W uroczystości poświęcenia budynku i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 1927 r. uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Na owe czasy budowla była bardzo nowoczesna. Przez niemal stulecie istnienia znajdowały się tam siedziby 16 urzędów i 7 stowarzyszeń, m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej, Związeku Harcerskiego, Muzeum im. S. Reymonta, Urządu Skarbowego, poczty, policji. Obecnie gmach jest siedzibą starostwa. Legenda głosi, że nocą w jego ciemnych oknach można zobaczyć lśniące zimnym księżycowym blaskiem kości.
Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 6

Przez miasto jabłcusiowym szlakiem 

Wybrane zdjęcia

Turyści, którzy chcą poznać Skierniewice, mają wyjątkowego przewodnika. Jabłcuś – lokalna maskotka – poprowadzi gości przez najważniejsze punkty miasta.

Specjalny szlak powstał w ramach dużego unijnego projektu, który miał na celu podniesienie atrakcyjności naszej infrastruktury turystycznej. 

Jabłcusiowy szlak prowadzi przez miasto od zabytkowego skierniewickiego dworca aż po rekreacyjne serce Skierniewic – zalew Zadębie. Kierując się śladami miejskiej maskotki, można zobaczyć między innymi lokalne zabytki, najbardziej reprezentatywne ulice czy tereny wypoczynkowe. Obecnie szlak prowadzi przez ulice Sienkiewicza, Prymasowską, Piłsudskiego, Senatorską, Rawską, Batorego oraz Strobowską – wprost nad zrewitalizowany skierniewicki zalew. 

– Mamy jabłcusiowy szlak, który jest szczególnie atrakcyjny dla najmłodszych turystów. Sympatyczna maskotka oraz jabłuszka ukryte w miejskiej przestrzeni pozwalają w zaangażowany sposób zwiedzić Skierniewice - zachęca Anna Wolińska, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji. 

Turystycznemu szlakowi towarzyszy interaktywna gra, którą każdy może pobrać na swój telefon. Dzięki przygotowanej aplikacji można wirtualnie odkrywać kolejne przestrzenie miasta. Zastosowane rozwiązanie wzbudza ducha rywalizacji, który w tym przypadku może przełożyć się również na aktywność poza cyfrowym światem. 

Mobilna aplikacja oraz jabłcusiowy szlak to elementy realizowanego unijnego projektu, który polega na podniesieniu atrakcyjności infrastruktury turystycznej miasta. W ramach programu zmodernizowano także teren rekreacyjny nad zalewem Zadębie oraz utworzono Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej w budynku Centrum Kultury i Sztuki (ul. Reymonta 33).

Kliknij i pobierz skierniewicką grę

Pliki do pobrania

Skierlotka - smak Skierniewic

Będąc w Skierniewicach warto spróbować lokalnych specjałów. Wśród najbardziej rozpoznawalnych produktów niewątpliwie królują jabłka. To właśnie z nich powstaje wyjątkowe w swoim rodzaju ciasto – Skierlotka. Jest to przepyszny wypiek lokalnych mistrzów cukiernictwa. Niepowtarzalny smak jest rezultatem kulinarnej alchemii – połączenia skierniewickich odmian jabłek, prawdziwej pasji i miłości do natury. Receptura jest tak wyjątkowa, że otoczono ją ochroną patentową. Specjału można skosztować tylko w jednym miejscu na świecie – w Skierniewicach!

Smacznego!

 

 

Sprawdź na mapie

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.