Informacja dotycząca Centrum Integracji Cudzoziemców w Skierniewicach
Centrum nie będzie miejscem zakwaterowania cudzoziemców, nie będzie prowadzić żadnej relokacji, ani nie będzie wiązać się z napływem nowych osób do miasta. Służyć ma wyłącznie wsparciu obcokrajowców już mieszkających legalnie w Skierniewicach i okolicach, którzy potrzebują pomocy np. w nauce języka polskiego czy zrozumieniu procedur administracyjnych.
W związku z pojawiającymi się pytaniami i niejasnościami dotyczącymi tworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców przedstawiamy zweryfikowane informacje na temat planowanych działań władz centralnych w naszym mieście.
Polityka migracyjna jest wyłączną domeną administracji rządowej Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że wszystkie decyzje i działania w tym zakresie podejmowane są na poziomie centralnym, a nie lokalnym. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się komunikaty dotyczące planowanej organizacji Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) w byłych miastach wojewódzkich, w tym również w Skierniewicach. W związku z pojawiającymi się pytaniami postaraliśmy się uzyskać potwierdzone informacje na ten temat i rozwiać możliwe wątpliwości oraz obawy mieszkańców.
Obecnie procedowany jest wniosek o utworzenie Centrów Integracji Cudzoziemców w województwie łódzkim. Dokument ten wpłynął do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) pod koniec marca 2025 roku w ramach drugiego naboru. Przewidywany termin rozpoczęcia projektu to lipiec 2025 roku.
Koordynacją Centrum Integracji Cudzoziemców w Skierniewicach zajmie się wnioskodawca - Caritas Diecezji Łowickiej, a placówka będzie zlokalizowana przy ul. Senatorskiej 18.
Realizatorem całego projektu w regionie jest Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która przewodniczy konsorcjum organizacji partnerskich, w skład którego wchodzą: Caritas Diecezji Łowickiej, Polski Czerwony Krzyż – Oddział Terenowy Łódzki, Centrum Służby Rodzinie w Łodzi oraz Międzynarodowa Fundacja Kobiet.
Liderem projektu i głównym realizatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. Partnerem projektu jest również Łódzki Urząd Wojewódzki, odpowiedzialny za działania informacyjne dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców.
– Jeśli chcemy rzeczywiście zbudować bezpieczne społeczeństwo, które będzie patrzyło na siebie, na siebie nawzajem z szacunkiem, to my musimy już zaczynać właśnie taką integrację i wszelkiego rodzaju te działania temu mają służyć – tłumaczył podczas konferencji prasowej ks. Arkadiusz Lechowski - Dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi
Miasto Skierniewice nie wydaje żadnych zgód ani decyzji dotyczących lokalizacji CIC, nie prowadzi konsultacji ani nie opiniuje tych działań – nie leży to w kompetencjach samorządu.
Co będzie oferować CIC?
W Centrum zaplanowano m.in.:
- pomoc w sprawach związanych z legalizacją pobytu (przy wsparciu urzędników Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego),
- kursy języka polskiego (A1–A2 oraz B1–B2),
- porady międzykulturowe i informacyjne,
- wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych,
- konsultacje specjalistyczne w zakresie przeciwdziałania przemocy i handlowi ludźmi,
- kursy adaptacyjno-orientacyjne i spotkania tematyczne.
Ważne: Centrum NIE zapewnia pomocy materialnej, socjalnej ani noclegów
Na podstawie dostępnych źródeł oraz doświadczeń związanych z funkcjonowaniem podobnych instytucji w innych miastach, warto podkreślić, że:
- CIC nie są miejscami przebywania cudzoziemców, ani też nie służą do ich sprowadzania,
- nie mają związku z relokacją uchodźców,
- obsługują wyłącznie obcokrajowców już mieszkających na danym terenie administracyjnym,
- funkcjonują jako niewielkie punkty typu „jedno okienko”, w których cudzoziemcy mogą załatwić różne sprawy w jednym miejscu,
- nie są budowane nowe obiekty – CIC działają w wynajętych lokalach o powierzchni ok. 100 m²,
- pracują w standardowych godzinach urzędowych: 8:00–16:00, przyjmując interesantów indywidualnie.
Powrót do aktualności