Parowozy Kultury 2025 - do 30 kwietnia ratusz czeka na kandydatury
Każde miasto potrzebuje swojego napędu – ludzi, którzy swoją twórczością, zaangażowaniem i pasją do kultury wprawiają lokalną społeczność w ruch. W Skierniewicach nazywamy ich Parowozami Kultury. To właśnie oni, niczym potężne lokomotywy, ciągną za sobą wagony pełne muzyki, sztuki, historii i emocji, które zostają z nami na długo.
Do 30 kwietnia trwa nabór wniosków do nagrody „Parowozy Kultury” – wyróżnienia przyznawanego za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania oraz ochrony kultury. Jeśli działasz na tym polu lub znasz osoby, które z pasją organizują wydarzenia, koncerty, wystawy, prowadzą zajęcia artystyczne lub promują lokalne dziedzictwo – nie zwlekaj, zgłoś kandydaturę! Choć nagrody za działalność kulturalną przyznawane są w Skierniewicach od lat, to właśnie pod nazwą „Parowozy Kultury” nabrały szczególnego znaczenia. To hołd dla tradycji miasta, którego historia silnie związana jest z koleją, ale też z ludźmi, którzy jak parowozy z charakterem – niezawodnie ciągną lokalną kulturę do przodu. Wyróżnienie można otrzymać jednorazowo – za całokształt działalności. Kandydatury mogą składać między innymi państwowe i samorządowe instytucje kultury, instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie wyższe oraz organizacje pozarządowe.
Laureaci 2024 roku
W ubiegłym roku nagrody trafiły do wyjątkowych osób i zespołów, które swoim działaniem pozostawiają trwały ślad na kulturalnej mapie Skierniewic:
Bogusława Dylewska – pedagog i propagatorka muzyki klasycznej. Jej uczniowie regularnie występują na koncertach szkolnych i miejskich, a sama Dylewska zainicjowała cykl „Pałacowe Spotkania z Muzyką”. Jej współpraca ze Stowarzyszeniem Ars Iuventutis owocuje m.in. Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej.
Szymon Nowak – autor bestsellerowych książek historycznych, w tym „Dziewczyny Wyklęte” i „Lekarz z Auschwitz”. W swoich publikacjach często sięga także po wątki lokalne, przybliżając czytelnikom historię Skierniewic i okolic.
Kolektyw ZATHRA – grupa twórców muzyki elektronicznej i sztuki wizualnej, nawiązująca do przemysłowej historii miasta. Ich projekty artystyczne łączą nowoczesne brzmienia z lokalnym kontekstem, budując silną i rozpoznawalną tożsamość skierniewickiej sceny artystycznej.
Jeśli chcesz być częścią tego wyjątkowego pociągu kultury – nie przegap terminu. Do 30 kwietnia można składać wnioski o przyznanie nagrody.