Sport

Zapraszamy na Puchar Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym

Przed nami kolejna wielka sportowa impreza. Już w ten weekend w Skierniewicach rozegrany zostanie IV Puchar Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym. Do naszego miasta zawita krajowa czołówka tej dyscypliny sportu, która powalczy o medale i kwalifikacje do MŚ

To już pewne! Przez dwa dni 17-18 marca na hali nr 1 przy ul. Pomologicznej 10 odbędzie się IV Puchar Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym. Imprezie towarzyszyć będzie zlot Foodtrucków.  Do Skierniewic przyjadą najlepsi zawodnicy tej dyscypliny sportu, którzy powalczą o trofea w poszczególnych kategoriach. Najlepsi  uzyskają kwalifikację do Mistrzostw Świata Juniorek i Juniorów do lat 18 i 23, Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranek i Weteranów w Trójboju Siłowym Klasycznym (w czerwcu w Calgary w Kanadzie), jak również do Uniwersyteckiego Pucharu Świata w Trójboju Siłowym Klasycznym (w lipcu w Czeskim Pilźnie). Sporty siłowe są coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Rosnące zainteresowanie oraz coraz lepsze wyniki naszych zawodników spowodowały, że jakiś czas temu spółka OSiR rozpoczęła starania o organizację wielkoformatowej imprezy właśnie w Trójboju Siłowym Klasycznym. - Zaraz po objęciu stanowiska prezesa postanowiłem zorganizować imprezę jakiej jeszcze nie było – wysokiej rangi zawodów siłowych -  mówi prezes OSiR Marek Kujawski. - Z pomocą przyszli lokalni pasjonaci tego sportu. Wspólnymi siłami postanowiliśmy przejść do realizacji. 

Kolejne imprezy już w planach     

Jak zapowiada prezes spółki Puchar Polski to dopiero początek. - Od czegoś trzeba zacząć. Za jakiś czas będą kolejne tego typu zawody. Celujemy jednak dużo wyżej. Chciałbym zorganizować Mistrzostwa Świata w wyciskaniu sztangi na ławeczce leżąc. Stawiamy sobie wysokie cele, ale skierniewiczanie na to zasługują. Póki co staramy się pozyskać sponsorów. Wypożyczamy sprzęt, poprawiamy zaplecze bo zawody pucharowe rządzą się swoimi prawami, które musimy przestrzegać. Te marcowe wymagają przykładowo pięciu przygotowanych stanowisk na zapleczu i trzech na widowni. Przedsięwzięcie jest zatem bardzo trudne organizacyjnie, ale damy radę. 

Krajowa czołówka w Skierniewicach 

Kto przyjedzie do Skierniewic w trzeci weekend marca zapytaliśmy trenera Sebastiana Stępniaka z klubu Testosteron. – Mogę zdradzić, że wystartuje około 200 zawodników w tym krajowa czołówka tej dyscypliny sportu. Starty w Skierniewicach będą  jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata w Kanadzie. Jeśli ktoś chce pojechać na mistrzostwa, będzie musiał się pojawić w Skierniewicach. Dlatego siłą rzeczy spodziewamy się najlepszych.  Być może pojawią się wielokrotni mistrzowie świata: Sławomor Śledź, Krzysztof Wierzbicki, Jarosław Olech., czy Jan Wiegiera. Wielce prawdopodobne, że w marcu będziemy oglądać w akcji również utytułowane kobiety m.in.: . Marzenę Wierzbicką, czy Olimpie Felińską. – Coraz częściej zdarza się, że na zawodach wysokiej rangi, jedną trzecią wszystkich startujących stanowią właśnie panie – podkreśla Sebastian Stępniak. 

Dlaczego Skierniewice? 

- Największym atutem jest położenie Skierniewic w centrum Polski – podkreśla medalista mistrzostw polski Sebastian Stępniak.- Zwiększa to szansę na pojawienie się tych najlepszych, którzy przyjadą na zawody, a potem wrócą do domu. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że to duże ułatwienie. W dużej mierze to także zasługa Seweryna Rzepeckiego, dzięki któremu o Skierniewicach zrobiło się głośno. Dobrze oceniono także zaplecze sportowe o czym wspomniał prezes Kujawski, który przecież przez lata był związany ze sportem siłowym - Odświeżyliśmy kontakty z dawnymi kolegami i się udało. Wysłaliśmy zdjęcia naszego obiektu. Spełnialiśmy wymogi i dostaliśmy zielone światło.

Skierniewicki mistrz – Seweryn Rzepecki 

Od jakiegoś czasu informowaliśmy o mistrzowskich startach wychowanka Skierniewickiego Stowarzyszenia Sportowe Wariacje, działającego przy Klubie Testosteron. Nasz zawodnik ma już na swoim koncie podwójne Mistrzostwo Polski (w kat. Junior 23 lat +91 kg oraz kat. Open do lat 23), srebrny medal w kat. Senior do 105 kg i dwa rekordy Polski do lat 20 w wyciskaniu sztangi ( 192,5 kg o 202,5 kg). Wcześniej nasz siłacz sięgnął po brąz w Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym w kategorii do 120 kg rozgrywanych w Sosnowcu. W maju był najlepszy w Kielcach podczas Mistrzostw Polski, ustanawiając rekord Polski w martwym ciągu. W kwietniu skierniewiczanin był najlepszy podczas Pucharu Polski w Rudzie Śląskie, a rok temu zajął także trzecie miejsce podczas Mistrzostw Polski w Knurowie w wyciskaniu sztangi leżąc. 

Na czym polega trójbój siłowy klasyczny?

Siłacze do potęgi trzeciej – tak w skrócie można opisać zawodników trójboju siłowego! Trójbój to dyscyplina sportowa kompleksowo sprawdzająca siłę mięśni całego ciała. W jej skład wchodzą trzy boje, wykonywane w następującej kolejności: przysiad ze sztangą na barkach, wyciskanie sztangi z klatki piersiowej leżąc tyłem na ławeczce oraz martwy ciąg. Zasady tego sportu są bardzo podobne do dwuboju olimpijskiego. Podczas każdego boju wykonuje się trzy podejścia, w których trzeba podnieść jak największy ciężar. Wyniki są sumowane, co daje wynik trójboju. W poszczególnych kategoriach wagowych zwycięża ten który ma jak najlepszy wynik. Prowadzona jest również klasyfikacja według przelicznika Wilksa. Zwycięzca zostaje Mistrzem Mistrzów czyli najlepszym spośród wszystkich startujących.    

Rekordzista uzyskał 1230 kg

Aktualnie największe wyniki osiągane na świecie to 490 kg w przysiadzie (Karl Yang Christiansen z Norwegii), 400 kg w wyciskaniu leżąc (Fredrik Smulter z Finlandii), 408 kg w martwym ciągu (Tibor Mesaros z Węgier) i 1230 kg w całym trójboju (Karl Yang Christiansen z Norwegii). Największe wyniki w Polsce ostatnich lat to 445 kg w przysiadzie (Daniel Grabowski), 320 kg w wyciskaniu leżąc (Robert Wargocki), 362,5 kg w martwym ciągu (Daniel Grabowski) i 1072,5 kg w trójboju (Daniel Grabowski). Najlepszym polskim zawodnikiem jest 15-krotny mistrz świata Jarosław Olech uzyskujący 910 kg w kat. 74, co dało ponad 655 pkt. Wilks’a; na świecie najlepszy wynik uzyskał Karl Yang Christiansen – 1230 kg w kat. +120, przekładający się na ponad 669 pkt. Wilks’a.

Organizatorem zawodów jest Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego, Urząd Miasta Skierniewice, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skierniewicach oraz Skierniewickie Stowarzyszenie „Sportowe Wariacje”. 
 
Zapraszamy! Emocje gwarantowane!  

Powrót do aktualności
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.