Miasto

Koronawirus – co warto wiedzieć? Informacje przydatne dla skierniewiczan 

Rozsądek, racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz przede wszystkim pilnowanie podstawowych zasad higieny - to nadal najważniejsze elementy naszego działania, które mogą zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2. 

Wybrane zdjęcia

Od 20 marca na terenie całego kraju wprowadzony został stan epidemii. Centralne decyzje przełożyły się na zawieszenie zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych, zamknięcie muzeów, kin czy teatrów. Odwołano także wszelkie wydarzenia masowe. W Skierniewicach lokalne działania od początku korespondują z centralnymi. Decyzją Prezydenta Miasta odwołano lokalne wydarzenia, swoją działalność zawiesiły miejskie jednostki sportowe oraz kulturalne. Od czwartku w budynku Urzędu Miasta oraz w miejskich spółkach nie prowadzona jest także bezpośrednia obsługa interesantów. Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zawiesił także działania inkasentów, dokonujących odczytów wodomierzy. W piątek podjęto decyzję o zamknięciu od 15 marca targowiska miejskiego. 

Wszystkie działania będą jednak miały sens i zaowocują skutecznością tylko w wypadku, gdy mieszkańcy podejdą do sprawy odpowiedzialnie. Chodzi przede wszystkim o to, by bez wyraźnej potrzeby nie wychodzić z domu, ograniczyć spotkania towarzyskie, a sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie lub internetowo. Ogromnie ważne jest także zwrócenie uwagi dzieciom oraz młodzieży, że czas zamknięcia szkół nie jest czasem ferii, który to można spożytkować na towarzyskie lub rozrywkowe inicjatywy. 
 

 

Aktualizacja 31.03.2020

Teren przy Zalewie Zadębie, park miejski, place zabaw czy Bulwar przyjaźni - te rekreacyjne tereny zostaną zamknięte i wyłączone z użytkowania. Wszystko w związku z nowymi centralnymi ograniczeniami. Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim poinformowali we wtorek (31.03) o kolejnych obostrzeniach, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród nich pojawiła się m.in. informacja o całkowitym zamknięciu parków, bulwarów czy plaż. W Skierniewicach wytyczne dotyczą m.in. parku miejskiego, Zalewu Zadębie czy Bulwaru przyjaźni. 
– Park miejski oraz ogrodzone place zabaw będą fizycznie zamknięte na klucz. Mamy taką możliwość i wdrożymy ją w życie. Co do pozostałych palców, które nie są ogrodzone, postaramy się je taśmować i dodatkowo oznakować – tłumaczy Prezes Zakładu Utrzymania Miasta Piotr Majka. 
Jeśli chodzi o Zalew Zadębie, w obszarze otaczającego go terenu rekreacyjnego zostaną umieszczone odpowiednie znaki z zakazem wstępu. 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że centralne regulacje dotyczą wszystkich parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Za złamanie nałożonych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Jednocześnie wyłączone z użytku zostają systemy wypożyczania rowerów miejskich. 

Pełna lista aktualnych zasad funkcjonowania i ograniczeń dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia 

 

Aktualizacja 27.03.2020

Mija kolejny trudny tydzień walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dziękujemy za każdy przejaw obywatelskiej postawy, przestrzeganie wszystkich ograniczeń i przede wszystkim apelujemy o dalsze stosowanie się do zaleceń władz centralnych. Tylko nasze osobiste zaangażowanie oraz odpowiedzialność pozwolą wyjść obronną ręką z niełatwych okoliczności. 
Skierniewice Pomagają  i widać to na każdym kroku. Powstają maseczki ochronne, udostępniane są za darmo usługi, organizowane są zbiórki czy pomagamy sobie nawzajem - to wszystko sprawia, że jeszcze bardziej efektywnie możemy przeciwdziałać trudom, jakie niesie ze sobą epidemia. W tych trudnych dniach nie zapominajmy o pracownikach służby zdrowia, policjantach, strażakach, pracownikach sklepów, poczty czy innych placówek. Ich działanie w obecnych okolicznościach zasługuje na szczególne uznanie.  

 
Aktualizacja 24.03.2020: Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się: 

We wtorek (24.03) odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tuż po nim Premier Mateusz Morawiecki i Minister Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu nowych restrykcji, związanych m.in. z poruszaniem się oraz tworzeniem zgromadzeń.

 1. Ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątkiem są trzy sytuacje:
  • pokonywanie drogi z pracy i do domu
  • uczestnictwo w wolontariacie, wsparciu walki z koronawirusem
  • realizowanie niezbędnych spraw życia codziennego.
 2. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maks. dwie osoby
  • wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu
 3. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia obowiązują bez zmian. 

Kliknij i sprawdź pozostałe informacje:
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. 

Więcej informacji o wirusie  znaleźć można m.in. na stronach rządowych instytucji:

Swoje zalecenia sformułował także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skierniewicach. Sanepid w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zaleca:

 • Unikać miejsc publicznych i zatłoczonych (jeśli to możliwe sprawę należy załatwić telefonicznie lub drogą elektroniczną)
 • Osobom starszym pozostać w domu i skorzystać z pomocy najbliższych przy codziennych czynnościach np. zakupach
 • Ograniczyć przemieszczanie się do minimum poza miejscem zamieszkania
 • Pozostać w domu jeśli występują oznaki przeziębienia/choroby (nie bądźmy źródłem zakażenia dla siebie nawzajem)
 • Ograniczyć do minimum kontakty dzieci i młodzieży z osobami starszymi
 • Pozostać w domu dzieciom i młodzieży w dni wolne od zajęć oraz zupełnie ograniczyć kontakty z rówieśnikami
 • Na bieżąco śledzić KOMUNIKATY Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnie stosować się do zawartych w nich zaleceń

Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skierniewicach rekomenduje wstrzymanie organizowania wszelkiego rodzaju imprez i/lub spotkań towarzyskich zrzeszających skupiska ludzi (szczególnie dzieci i młodzież). Szczególnie teraz z uwagi na zamknięcie placówek oświatowych, dzieci i młodzież mogą niestety masowo spotykać się i przebywać w ogólnodostępnych lokalach, dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skierniewicach zaleca ograniczyć do minimum dostępność tych lokali dla społeczeństwa.


Kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Skierniewicach

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skierniewicach informuje, że od poniedziałku do piątku pracownicy stacji wykonują pracę zdalnie w systemie telefonicznym. Osoby, które chcą uzyskać informacje nt. „co robić i jak się zachować„ w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem mogą skorzystać z całodobowej infolinii NFZ 800-190-590, lub skontaktować się ze Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną pod numerami telefonów:

 • 46 8334600 - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 20:00 / w sobotę i niedzielę w godzinach od 10:00 do 20:00
 • dodatkowo całą dobę czynne są numery telefonów alarmowych 509-425-343 lub 509-425-345 (należy z nich korzystać poza godzinami urzędowania)

 

Wsparcie psychologiczne w pandemii 

W poniedziałek 23 marca uruchomiona została specjalna infolinia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wsparcie adresowane jest do wszystkich osób, które nie radzą sobie w tym trudnym czasie.  Dyżury będą odbywać się w godzinach od 8:00 do 15:00 w dni powszednie. 

Ogrom informacji związanych z pandemią, bezpośrednie zagrożenie zdrowia, izolacja czy wreszcie strach o los bliskich. Obecny czas może wywoływać ogromne obciążenie psychiczne. Między innymi dlatego skierniewicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna uruchamia specjalną infolinię. Pod numerem 500081263 dyżurować będą specjaliści, którzy pomogą poradzić sobie z obciążeniem wywołanym ciągłym niepokojem i stresem. Przedłużanie się takiego stanu może doprowadzić do załamania nerwowego. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty, porozmawiać o swoim problemie i uzyskać profesjonalną pomoc.

Ponadto uczniowie skierniewickich szkół, mimo przerwy w zajęciach, mogą korzystać ze wsparcia psychologów i pedagogów. Każda placówka indywidualnie ustala sposób komunikacji ze specjalistami. W Skierniewicach w większości przypadków służą do tego dziennik elektroniczny i specjalne formularze kontaktowe.
 

Seniorzy i osoby starsze

Osoby w podeszłym wieku i obłożnie chore, będące mieszkańcami Skierniewic, od soboty (14.03) mogą skorzystać z bezpośredniej pomocy strażników miejskich przy zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby. 

W tym celu można kontaktować się z dyżurnym pod numerem telefonu 602305838 oraz pod numer bezpłatny 986. Bardzo ważne: pomoc realizowana jest w wyjątkowych sytuacjach, adresowana wyłącznie do mieszkańców starszych i obłożnie chorych i dotyczy jedynie zakupów produktów pierwszej potrzeby!

Skierniewicki ratusz apeluje jednocześnie o wspólnotowe działania. Jeżeli mamy wiedzę o osobach starszych lub potrzebujących pomocy, powinniśmy się nimi zainteresować i w miarę możliwości i rozsądku wesprzeć je. Wystarczy kontakt telefoniczny, zrobienie podstawowych zakupów i pozostawienie ich przy drzwiach wejściowych - to ułatwi przetrwanie wyjątkowej sytuacji.

Apel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach

Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach wystosował bardzo ważny apel do pacjentów, którzy podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-COV-2. Chodzi o procedury wejścia do placówki. 

Krótki komunikat adresowany jest do osób, które podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-COV-2 i chcą uzyskać szpitalną pomoc. Ci pacjenci proszeni są o bezwarunkowe przestrzeganie wypracowanej w szpitalu procedury. Według zaleceń szpitala powinni: 

 • podejść do bramy wjazdowej szpitala (szlaban)
 • nacisnąć dzwonek przy szlabanie, wtedy to dostaną bezpośrednią instrukcję dalszego postępowania 
 • po otrzymaniu instrukcji osoby te powinny kierować się zgodnie ze strzałkami do budynku “D” 

Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie internetowej placówki: https://www.szpitalskierniewice.pl/

Z dniem 14.03.2020 roku Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach wstrzymał także odwiedziny chorych w oddziałach szpitalnych. Na Oddziale Dziecięcym może przebywać tylko jeden opiekun. W wyjątkowych przypadkach odwiedziny u Pacjentów mogą się odbywać po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty z Kierownikiem/Ordynatorem lub lekarzem dyżurnym odpowiedniego Oddziału. Numery telefonów bezpośrednio do Oddziałów znaleźć można na stronie internetowej szpitala. Decyzja obowiązuje do odwołania.

Załatwianie spraw urzędowych - Urząd Miasta Skierniewice / Urząd Stanu Cywilnego

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Mieszkańców Skierniewic oraz pracowników Urzędu Miasta Skierniewice, decyzją Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka bezpośrednia obsługa interesantów zostaje zawieszona na najbliższe dwa tygodnie.

Postanowienie dotyczy obsługi we wszystkich budynkach ratusza, tj. przy ulicy Rynek 1, Senatorskiej 12 oraz placu Świętego Floriana 9. Urząd Stanu Cywilnego obsługuje mieszkańców wyłącznie w zakresie sporządzania aktów urodzenia oraz zgonu. Pracownicy urzędu zalecają jednak, aby sprawy związane ze zgłaszaniem urodzeń dzieci realizować on-line. Informacje na ten temat udzielane są telefonicznie, pod numerem 46 833 30 07. Urząd Stanu Cywilnego w Skierniewicach od poniedziałku do piątku pracuje w godzinach od 8:00 do 16:00.  

Mieszkańcy mają możliwość kontaktu elektronicznego lub telefonicznego z Urzędem Miasta. Numery telefonów oraz adresy mailowe do poszczególnych wydziałów można znaleźć na stronie www.skierniewie.eu (baza numerów telefonów-kliknij tutaj). 

Jednocześnie informujemy, że dokonywanie zapłaty podatków i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest możliwe za pośrednictwem bankowości elektronicznej na podane w decyzjach i zawiadomieniach numery kont. (informacje w sprawie płatności: tel. 46 834-51-27 lub 28 podatek od nieruchomości, rolny, leśny / tel. 46 834-51-26 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres m.piotrowska@um.skierniewice.pl).

 

Zawieszone opłaty w skierniewickiej strefie płatnego parkowania
Strefa płatnego parkowania w Skierniewicach z zawieszonymi płatnościami. Taką decyzję podjął 25.03.2020 r.  Prezydent Miasta Krzysztof Jażdżyk. To kolejny element złożonych działań, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzja obowiązuje do odwołania w całej strefie. Przypomnijmy, płatnym parkowaniem w mieście objęty jest jest główny rynek, ul. Żwirki (do skrzyżowania z ul. Jagiellońską) oraz ul. Senatorska (do skrzyżowania z ul. Kościelną).

Nieodpłatna Pomoc Prawna
W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19 oraz zawieszeniem do odwołania udzielania porad prawnych osobiście, informujemy, że istnieje możliwość uzyskania porady prawnej telefonicznie lub elektronicznie. Osoby potrzebujące porady prawnej w celu skorzystania z takiej formy pomocy proszone są o kontakt pod numerem telefonu 46 834-51-77 w godzinach pracy Urzędu Miasta Skierniewice. W razie komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość osoba potrzebująca pomocy przed jej udzieleniem składa za pośrednictwem e-mail wniosek o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej, zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (art. 4 ust. 2 ustawy nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej). 

Punkt Selektywinej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skierniewicach 
W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem spółka Eko-Region poinformowała, że PSZOK Skierniewice przy ul. Czerwonej 7 dla mieszkańców Miasta Skierniewice będzie nieczynny od dnia 16.03.2020 r. do odwołania. Więcej informacji na stronie spółki http://eko-region.pl/ 

Przypominamy przedsiębiorcom ! Wiele spraw można załatwić on-line.

Przedsiębiorco jeżeli chcesz: założyć działalność gospodarczą, dokonać zmian we wpisie, zawiesić działalność gospodarczą, wznowić działalność gospodarczą, zakończyć działalność gospodarczą, wszystko możesz zrobić za pomocą profilu zaufanego!

Przygotuj wniosek CEIDG online.

Założenie działalności gospodarczej

Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Wszelkie informacje zachęcające Państwa do dokonania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG składa się oświadczenie o braku orzeczonych – wobec osoby, której wpis dotyczy – zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej może być datą przyszłą, jak również datą wsteczną w stosunku do dnia złożenia (podpisania) wniosku o wpis do CEIDG.

Dokonanie zmian we wpisie

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, ustawy o CEIDG i PIP.Jeżeli chcesz poprawić swój wpis pochodzący z ewidencji gminnej (lub zawiesić, wznowić, zakończyć działalność gospodarczą) złóż wniosek o zmianę (z wyborem dodatkowych opcji). Jeżeli chcesz zmienić informacje dotyczące spółki cywilnej (w tym zawieszenie, wznowienie i zamknięcie) również użyj tego wniosku. 

Zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Zawiesić działalność gospodarczą może wyłącznie przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników. Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres minimum 30 dni. Zarówno data rozpoczęcia zawieszenia jak i wznowienia działalności gospodarczej może być wsteczna, bieżąca lub przyszła w odniesieniu do dnia złożenia (podpisania) wniosku.

Wznowienie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca może wznowić działalność przed upływem 30 dni od jej zwieszenia. (28 lub 29 w lutym). Zarówno data rozpoczęcia zawieszenia jak i wznowienia działalności gospodarczej może być wsteczna, bieżąca lub przyszła w odniesieniu do dnia złożenia (podpisania) wniosku.

Wykreślenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w dowolnym terminie. W przypadku zaprzestania należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania działalności gospodarczej. Data zaprzestania działalności gospodarczej nie może być późniejsza niż dzień złożenia (podpisania) wniosku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości informacje udzielane będą pod nr telefonu (46) 834-51-77 lub 531 206 091.

Miejski Zakład Komunikacji - ograniczenia związane z koronawirusem

Miejski Zakład Komunikacji w Skierniewicach wprowadza ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Od 16 marca do odwołania kasa gotówkowa w budynku głównym MZK będzie nieczynna. Miejski przewoźnik prosi o korzystanie z aplikacji mobilnej zbiletem.pl, za pośrednictwem której można zakupić wszystkie rodzaje biletów autobusowych. MZK informuje także o wstrzymaniu sprzedaży biletów jednorazowych u kierowców. Spółka chce również poprawić bezpieczeństwo ich pracy poprzez wydzielenie specjalnej przestrzeni, która oddzieli kierowców od pasażerów. Termin ważności biletów dla młodzieży szkolnej i studentów ulega wydłużeniu o liczbę dni przypadającą na okres zawieszenia zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych.

Uwaga: Od 30 marca do odwołania na wszystkich liniach będzie obowiązywał “sobotni” rozkład jazdy. Rozkład będzie obowiązywał w dni powszednie od dnia 30 marca do jego odwołania, z uwzględnieniem:

 • linii “A” (pomijając pierwszy kurs poranny o godzi. 5:15)
 • dodatkowego kursu linii nr “6” o godzinie 6:00 z przystanku Armii Krajowej / Kpt. M. Hali w kierunku ul. Rawska/Graniczna
 • dodatkowego kursu linii nr “5” zaczynając o godzinie 6:05 z przystanku Św. M. Kolbe. 

Miejski przewoźnik zachęca do uważnego sprawdzenia godzin odjazdów poszczególnych autobusów. Informacje dostępne są na stronie MZK www.mzkskierniewice.pl 

Pasażerowie muszą liczyć się także z ograniczeniami wprowadzanymi centralnie. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Skierniewicki ZUS od 16 do 27 marca zamknął sale obsługi klientów. Jak informuje zakład, obsługa będzie odbywać się wyłacznie elektronicznie lub telefonicznie. W związku z tym w przypadku potrzeby kontaktu z ZUS należy korzystać z informacji telefonicznej: 22 561 16 00, komunikacji mailowej cot@zus.pl oraz usług elektrocznicznych na PUE ZUS. Wnioski można składać do skrzynek udostępnionych w wydzielonej strefie (drugi dokumentów dostępne są na stronie www.zus.pl). Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje także, że odwołuje wszystkie badania przeprowadzane przez lekarzy orzeczników, komisje lekarskie oraz lekarzy konsultantów. 

Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach:

W związku z sytuacją epidemiologiczną w okresie 16.03.2020 r. - 29.03.2020 r. Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach zawiesił funkcjonowanie działania urzędu, związane z bezpośrednią obsługą osób bezrobotnych/poszukujących pracy i pracodawców, zgodnie z §8.1. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. 2020r, poz. 433).  Przyjęte rozwiązania pozwolą zachować płynność świadczonych przez nas usług. Jak załatwić sprawy on-line? Więcej przydatnych informacji na stronie https://skierniewice.praca.gov.pl/

 Ograniczenia w pracy skierniewickiego sądu rejonowego

Decyzją prezesa skierniewickiego sądu odwołane zostały w większości rozprawy i posiedzenia jawne Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Obsługę bezpośrednią zastąpiły telefony i maile. 

Epidemia koronawirusa Covid-19 nie ominęła także skierniewickiego sądu. Wdrożono działania mające na celu ochronę życia i zdrowia pracowników i interesantów. Dlatego do końca marca odwołane zostały rozpraw i posiedzenia jawne, jednoczesnie wskazano propozycje nowych terminów.

Sąd zostawał jednak wyjątki od tej reguły i odwołaniu nie podlegają:

 • terminy rozpraw i posiedzeń na których mają zostać ogłoszone orzeczenia kończące postępowanie w sprawie,
 • posiedzenia w przedmiocie zastosowania, zmiany lub uchylenia tymczasowego aresztowania,
 • rozprawy i posiedzenia w przedmiocie środka zabezpieczającego
 • rozprawy i posiedzenia z udziałem osób tymczasowo aresztowanych i pozbawionych wolności, chyba, że sędzia sprawozdawca za zgodą prezesa sądu zdecyduje o odwołaniu wyznaczonego terminu i pod warunkiem, że nie spowoduje to bezzasadnego przedłużenia czasu trwania tymczasowego aresztowania,
 • posiedzenia dotyczące czynności sądu w postępowaniu przygotowawczym na podstawie art.185a-185c k.p.k.,
 • wyjątkowo – na podstawie decyzji sędziego sprawozdawcy – inne sprawy niecierpiące zwłoki, które ze względu na czas ich trwania wymagają podjęcia końcowych decyzji w sprawie i nie wpłynie to na zwiększenie zagrożenia, narażenia życia i zdrowia uczestników postępowania.

Odwołano badania Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, a zainteresowanym wyznaczono nowe termin. Tylko zdalnie czyli przez telefon, e-mail czy pocztę tradycyjną przyjmowane będą wszelkie wnioski jak również udzielania informacji w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Do końca marca ograniczona została terenowa praca kuratorów sądowych. Kuratorzy będą kontaktować się tylko w sprawach pilnych. Nie skorzystamy także do końca marca z bezpośredniej obsługi interesantów w Biurze Obsługi Interesanta (BOI) poprzez zaprzestanie bezpośredniej obsługi interesantów na rzecz obsługi zdalnej (telefonicznej, faksowej, e-mailowej),

Zmiany dotknęły także funkcjonowanie biura podawczego. Do końca marca przyjmowanie pism kierowanych do Sądu odbywa się przez złożenie ich do pojemnika usytuowanego przy wejściu do Sądu. Pisma codziennie są opatrzone pieczęcią Sądu o ich złożeniu.

Szczegółowych informacji szukajcie na stronie internetowej sądu: https://www.skierniewice.sr.gov.pl/

Urząd Wojewódzki w Łodzi

W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 oraz kolejnymi przypadkami zachorowań na COVID-19, kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne oraz zabezpieczenie funkcjonowania administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo mieszkańców. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych jest rekomendacja pozostania w domach i ograniczenia spotkań oraz unikanie dużych zbiorowisk ludzi. Dlatego od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania zostaje zamknięta bezpośrednia obsługa klientów w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi oraz w punktach w Skierniewicach, Sieradzu i Piotrkowie Trybunalskim.

Do odwołania Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi nie przyjmuje klientów z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych umówionych wcześniej telefonicznie lub mailowo. Wizyty umówione on-line i wezwania do osobistego stawiennictwa w Urzędzie zostają anulowane. Do odwołania zawiesza się obsługę kasową. Urzędnicy nie przerywają pracy, sprawy załatwiane są drogą telefoniczną, elektroniczną lub pocztową (poniżej umieszczamy listę telefonów do wydziałów oraz adresy mailowe, z których należy korzystać). Korespondencja przyjmowana jest jedynie drogą pocztową i mailowo. Korespondencja mailowa, telefoniczna lub listowna będzie w najbliższym czasie najbezpieczniejszą formą kontaktu z pracownikami Urzędu.

Telefony do sekretariatów biur i wydziałów

Od dnia 16 marca 2020 roku w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi będzie czynne tylko jedno wejście – od Placu Komuny Paryskiej 5. W sytuacjach nadzwyczajnych klienci Urzędu będą przyjmowani w tej lokalizacji, w pokoju nr 014 (parter, budynek E).

 

Powrót do aktualności
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.