Edukacja

Ze Skierniewic do Hollywood - życie i twórczość Eddiego Vitcha

21 lutego młodzież ZSZ Nr 2 zorganizowała dla nauczycieli i uczniów skierniewickich szkół średnich uroczystą galę „Ze Skierniewic do Hollywood - życie i twórczość Eddiego Vitcha”.

Postać Ignacego Lewkowicza (Eddy Vitch), którego kariera zaczęła się w malutkim skierniewickim teatrze, a miała finał w Hollywood, stała się motywem przewodnim działań podjętych przez uczniów ZSZ Nr 2 w Skierniewicach w ramach innowacji pedagogicznej - Reportaż po sąsiedzku.

Na tropie ciekawych lokalnych historii realizowanej w tym roku  szkolnym.  Inspiracją  było również poznanie historii naszego miasta i jego mieszkańców oraz wychodzenie naprzeciw ogólnospołecznym wyzwaniom współczesnego świata, życia wolnego od uprzedzeń, nietolerancji  i rasizmu w imię kształtowania postaw otwartości i szacunku wobec innych.

Wartością dodaną całego projektu była możliwość rozwijania umiejętności językowych, gdyż zdecydowana większość materiałów, z których korzystano na temat Eddiego Vitcha, była w języku angielskim. W 2016 roku uczniowie ZSZ Nr 2 brali udział w programie „Szkoła Dialogu”, który polegał na poszukiwaniu ciekawych lokalnych „Śladów przeszłości” i wtedy natrafili na informację o Eddim Vitchu po raz pierwszy. Potem był „Skierniewicer” i spacer po miejscach związanych ze skierniewicką społecznością żydowską, zorganizowany przez uczniów dla szesnastoosobowej rodziny Eddiego Vitcha, która przyjechała do naszego miasta z USA, Australii, Kanady Niemiec i z Izraela. Podczas wielu rozmów w czasie spaceru młodzież uświadomiła sobie sprawę jak niezwykłą postacią był Ignacy Lewkowicz. Wówczas zrodził się pomysł aby zapoznać innych z ciekawą historią jego życia i fascynującą światową karierą artysty - mima i karykaturzysty.

Najważniejszym punktem programu  była projekcja nagranego przez uczniów reportażu filmowego przedstawiającego wywiad  z córką Eddiego Vitcha, Lisą Cotrez mieszkającą w Australii. Dużym wyzwaniem było to, że jedynym językiem komunikacji był język angielski, a młodym twórcom zależało na zdobyciu informacji i materiału o Eddim, jakiego nie można znaleźć online.

Podczas gali uczniowie zaprezentowali  również fragment filmu dokumentalnego „Vitch – Surviving Under the Spotlight”, wyreżyserowanego przez Sigal Bujman, zwracając uwagę uczestników na archiwalne zdjęcia Skierniewic wykorzystane w filmie, wykonane przez Geralda Lewkowicza. Na zakończenie gali odbył się finał międzyszkolnego konkursu plastycznego „Karykatura w trzech kreskach”,  podczas którego dyrektor szkoły, Dariusz Owczarek wręczył nagrody laureatom.

I nagroda -  Jan Jarota kl. 1i ZSZ Nr 2
II nagroda – Natalia Kacprzak kl. 1fa ZSZ Nr 2
III nagroda - Amelia Stoczyńska kl. 1f ZSZ Nr 2,

Wyróżnienia: Dawid Sudoł kl.1 bT ZS nr 4, Norbert Słowik  1 bT ZS nr 4, Weronika Bialik kl. 1f ZSZ Nr 2, Adam Bysyngier kl. 1i ZSZ Nr 2 i  Zuzanna Setla kl. 1f ZSZ Nr 2 w Skierniewicach.

Międzyszkolny konkurs plastyczny pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka, miał spopularyzować twórczość sławnego karykaturzysty. Tej części gali towarzyszyły prezentacje multimedialne prac konkursowych. Podczas uroczystości licznie zgromadzeni uczniowie szkół średnich mogli obejrzeć wystawę karykatur Eddiego Vitcha.

- To nie koniec ich działań w ramach innowacji. Przed nimi lekcja języka angielskiego online w marcu, wizyta Lisy Cortez w kwietniu, wycieczka do Muzeum Polin  w maju  i podsumowanie projektu w czerwcu – wylicza dyrektor Owczarek. - Osiągnięcia uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Skierniewicach zostaną uhonorowane 10 marca 2020 roku podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Wybrane zdjęcia

Powrót do aktualności
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.